Sayın Recep Tayyip Erdoğan Hatay’da yapımı tamamlanan Hatay Adliye Sarayı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan Hatay’da yapımı tamamlanan Hatay Adliye Sarayı’nın yanı sıra 30 milyon 406 bin lira ödenek harcanan 17 tesisin açılışı gerçekleştirildi. Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Antakyalılara seslendiği miting sırasında 17 tesisin açılışını Adalet Bakanı Ahmet Kahraman yaptı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Adalet Bakanı Ahmet Kahraman, Hatay adliyesini bölünmüş koridorlardan ve merdiven altlarından kurtardıklarını söyledi. Türkiye’nin ve Hatay’ın layık olduğu yere getirilmesi için bu hizmetlerin yapıldığını ifade eden Adalet eski Bakanı Sadullah Ergin’de, “Hatay ve Reyhanlı Adalet Saraylarının açılışını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni Adliye saraylarımız hepimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Yeni Adliye sarayı ile ilgili bilgi veren Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım ise, “53 Cumhuriyet savcısı ile hâkimin görev yaptığı Hatay Adliye Sarayı 20 bin metrekare kapalı alana sahip. Eski binamıza günlük ortalama 3 bin kişi geliyordu. Ayrıca 400 araç giriş çıkış yapıyordu. Şehir merkezinde yer alan binamız mevcut haliyle yetersiz kalıyordu. Bu nedenle yeni bir bina kaçınılmazdı. Şu an yeni binamızda, eskisinde 7 olan duruşma salonu sayımız 35’e çıktı.”dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Adalet Bakanı Kahraman, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, eski Adalet Bakanı Ergin, Vali Lekesiz ve Cumhuriyet Başsavcısı Yıldırım tarafından Hatay Adliye Sarayı ile 14’ü kamu kurum ve kuruluşlarının, biri Antakya Belediyesi, ikisi İl Özel İdare ve KÖYDES yatırımları olmak üzere, 30 milyon 406 bin lira ödenek harcanan toplam 17 tesisin açılışı yapıldı. Açılışını yaptıkları Adliye Sarayını gezen bakanlar, daha sonra da adliye bahçesine ağaç dikti.

Başbakan Erdoğan itfaiye Antakya itfaiye meydanında düzenlenen miting alanında konuşmasını gerçekleştirirken, Hatay Adalet Sarayı’ında düzenlenen açılış törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Adalet eski Bakanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Hatay Barosu Başkanı Av. Sinan Akgöl katıldı.